wojewodzic.com.pl Reviews with ekomi-pl.com

Jak wyczyścić skórzaną torebkę? Sposoby i metody

list Sekcja: Skórzane ciekawostki Data: comment Komentarze: 0 Aktualizacja:: 2023-09- 1 favorite Wejścia: 27705
Jak wyczyścić skórzaną torebkę? Sposoby i metody

Czyszczenie skórzanej torebki będzie niezbędne prędzej czy później, nawet, jeśli bardzo o nią dbasz. Wystarczy, że pobrudzisz ją jedzeniem, albo coś wysypie lub rozleje się w środku. 

Zresztą – codzienne użytkowanie również naraża torebkę na mniejsze lub większe zabrudzenia: choćby przez kurz i pyłki roślin. Podpowiadamy, jak wyczyścić torebkę ze skóry, by jej nie uszkodzić!

Spis treści

Na początek – oto, czym nie czyścić torebek (i innych rzeczy) ze skóry!

Różne zabrudzenia są nieuniknione, nawet, jeśli o torebkę, akcesoria i części garderoby bardzo dbasz na co dzień. Rozlany napój, upuszczone jedzenie, psie łapki czy przebarwienia od spodni lub kurtki – to wszystko w każdej chwili może spotkać także Ciebie (i Twoją torebkę).

Skórzana torebka to jeden z ulubionych dodatków pań preferujących elegancki styl na co dzień. Wszelkie uszkodzenia i zabrudzenia bardzo rzucają się w oczy, szczególnie w takich stylizacjach. Jesteś na mieście lub w podróży i zauważyłaś plamę lub przebarwienie na swojej torebce i chcesz jak najszybciej ją wyczyścić?

Torebki skórzane damskie nie lubią wszystkich środków, których używamy do czyszczenia różnych rzeczy – bo mogą się odbarwić lub materiał może zesztywnieć w danym miejscu. Unikaj kontaktu skóry z takimi środkami, jak:

  • proszki i płyny do prania – torebki ze skóry nie wrzucaj również do pralki, bo połączenie detergentów, gorącej wody i uderzeń o bęben może spowodować nawet znaczne uszkodzenie torebki: samego materiału, jak i jej struktury czy zdobień;
  • spirytus – jeśli chcesz użyć go do czyszczenia lakierowanej skóry. Kiepskim pomysłem będzie również zmywacz do paznokci. Te substancje spowodują, że lakier w miejscu ich użycia zmatowi się i może wyblaknąć;
  • mydło – choć niewątpliwie ma dobre właściwości czyszczące, to jednak w przypadku torebki ze skóry istnieje spore ryzyko tego, że pozostawi osady na materiale. Pod ich wpływem skóra może się wysuszyć, a następnie pękać.

Udostępniamy też infografikę dotyczącą środków i metodom czyszczenia szkodzącym wyrobom skórzanym

Czego nie używać przy czyszczeniu torebki skórzanej?

Czym wyczyścić skórzaną torebkę?

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, by nie działać pochopnie. Wyroby ze skóry mogą służyć przez wiele lat w nienagannym stanie, jednak pod warunkiem, że przez cały okres użytkowania będziesz unikać czynników, które im szkodzą. Dlatego nawet, jeśli nie masz możliwości wyczyszczenia plamy od razu, nie staraj się zapobiec tej małej katastrofie na siłę, bo możesz przypadkiem pogorszyć sytuację.

Najlepszą metodą czyszczenia torebki ze skóry jest specjalny preparat/pianka przeznaczony do czyszczenia i pielęgnacji skórzanych rzeczy.

Jak wyczyścić torebkę skórzaną w 4 prostych krokach?

  • 1. Przygotuj potrzebne akcesoria:
    - rękawiczki ochronne np. z winylu,
    - ściereczkę z mikrofibry,
    - środek do czyszczenia skór naturalnych,
    - środek do impregnacji skóry naturalnej.
  • 2. Pozbądź się kurzu i sypkich zabrudzeń:
    - Zacznij od przetarcia skórzanego akcesorium delikatną szmatką do kurzu, np. mikrofibrą.
    - Upewnij się, że nie pozostały na nim żadne sypkie zabrudzenia np. piasek, okruszki itp.
  • 3. Wykorzystaj środek do czyszczenia skóry:
    Gdy torebka jest już odkurzona, wyczyść całą powierzchnię torebki lub innego akcesorium odpowiednim środkiem do czyszczenia skóry, pamiętając o zaleceniach producenta środka.
  • 4. Zaimpregnuj akcesorium:
    Po wyczyszczeniu ważne jest zaimpregnowanie skóry, zawsze trzymaj się zaleceń producenta środka. Po zaimpregnowaniu odstaw do wyschnięcia w czystym i bezpiecznym miejscu.
    I gotowe!

Udostępniamy też infografikę dotyczącą tego, jak wyczyścić torebkę skórzaną w 4 prostych krokach:

Infografika jak wyczyścić torebkę skórzaną lub inne akcesoria skórzane?

Naturalnie wychodząc z domu nie zabieramy ze sobą takich rzeczy. Warto jednak mieć przy sobie nawilżane chusteczki dla dzieci, nawet w małej paczce. Są one delikatne dla materiału, a przy tym dość dobrze radzą sobie z usuwaniem plam. Jest to więc dobre wyjście zarówno do codziennej pielęgnacji torebki, jak i w awaryjnej sytuacji.

Czym wyczyścić skórę torebki, jeśli jesteś w domu i do dyspozycji masz więcej środków?

Możesz śmiało sięgnąć po:

  • delikatną, miękką ściereczkę – najlepiej z mikrofibry lub z bawełny. Doskonale chłonie płyny, a przy tym nie rysuje powierzchni, dlatego będzie bezpieczna nawet dla lakierowanej skóry torebki;
  • płatki kosmetyczne – również są delikatne dla skórzanej powierzchni, dlatego bez obaw możesz przecierać nimi torebkę z zewnątrz, zmywając w ten sposób zanieczyszczenia i plamy. Do usunięcia niewielkich zabrudzeń wystarczy wilgotny płatek lub ściereczka;
  • nawilżane chusteczki – niekoniecznie te dla niemowląt, mogą to być również odświeżające chusteczki podróżne lub chusteczki do demakijażu. Najważniejsze jest to, by miały łagodny skład i nie zawierały alkoholu.

Najlepszym wyborem do czyszczenia i pielęgnacji skórzanej torebki jest jednak specjalny preparat do czyszczenia i pielęgnacji naturalnej skóry.

Środki i akcesoria do czyszczenia skórzanej torebki damskiej

Czym wyczyścić jasną torebkę?

Jak wyczyścić białą torebkę ze skóry? Do czyszczenia jasnej skóry dobrze sprawdzi się roztwór wody z octem, a także użycie miękkiej ściereczki, np. ze wspomnianej mikrofibry. Sprawdzi się również łagodny płyn do naczyń, najlepiej również rozcieńczony z wodą.

Czym wyczyścić torebkę z ekologicznej skóry?

Czyszczenie skórzanej torebki damskiej, ale wykonanej z ekoskóry czy z syntetycznej skóry, nie różni się wiele od pielęgnacji tej z naturalnej skóry. Choć syntetyczne materiały mają nieco większą odporność na wilgoć czy uszkodzenia chemiczne i mechaniczne, to jednak nadal są one dość delikatne.

Dlatego torebkę z ekologicznej skóry pielęgnuj tak samo, jak tę z naturalnej: unikaj nadmiernej wilgoci, tarcia oraz spirytusu i zmywacza do paznokci, a także detergentów, które mogą uszkodzić materiał.

Jak wyczyścić skórzaną torebkę w środku?

Środek srebrnej torebki skórzanej OLIVIA marki Wojewodzic

Jak wyczyścić torebkę w środku? Zdarzają się różne sytuacje: wylany napój, przyklejona guma, rozsypane orzeszki czy inne jedzenie. Jak wyczyścić wnętrze torebki, by skutecznie usunąć zabrudzenia, a nie uszkodzić przy tym materiału?
Trzymaj się tych zasad przy czyszczeniu torebki w środku:

  • 1. Najlepiej będzie, jeśli całkowicie opróżnisz torebkę, a następnie wywiniesz podszewkę na zewnątrz (jeśli jest taka możliwość). Płyny odsącz, przykładając do materiału chłonną ścierkę. Jeśli to lepka substancja, jak jogurt czy słodki sok, dodatkowo przemyj wnętrze torebki nawilżaną chusteczką lub wilgotną ścierką.
  • 2. Okruszki najlepiej wciągnąć zaś odkurzaczem. Nie mocz torebki w wodzie – materiał “ciągnie” wodę, więc gdy podszewka będzie mokra, prędzej czy później woda dostanie się do skóry.
  • 3. Mokrej torebki nie susz również na kaloryferze ani w suszarce bębnowej. Nie wystawiaj jej również na działanie promieni słonecznych, bo skóra może się odbarwić. Najlepiej susz ją w temperaturze pokojowej, zapewniając jej swobodną cyrkulację powietrza. To może potrwać nawet 2-3 dni, ale zdecydowanie jest najbezpieczniejszą opcją.

Czyszczenie torebki ze skóry: domowe sposoby

Skórzane torebki to elegancki i praktyczny wybór na lata – pod warunkiem jednak, że będziesz się z nimi prawidłowo obchodzić. Jeśli więc chcesz korzystać z nich długo, dowiedz się też: jak dbać o skórzane torebki.

Nie masz pod ręką żadnego z wymienionych środków? Nie szkodzi – istnieją również domowe metody czyszczenia torebek ze skóry.
To między innymi:

  • gumka, – zwykła, najlepiej biała, gumka do gumowania ołówka. Całkiem dobrze radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń, a także sprawdzi się przy jasnych skórach;
  • ubite białko jaja, – taka delikatna pianka doskonale poradzi sobie z czyszczeniem zabrudzeń na skórzanej torebce – zwłaszcza, jeśli dodasz do niej terpentynę. Białko kurzego jaja to świetny sposób na usuwanie również tłustych plam;
  • wazelina, – bezbarwna i bezwonna – całkowicie naturalna wazelina jest również bezpiecznym środkiem do usuwania plam. Radzi sobie również z atramentem i tuszem długopisu, a także z pleśnią.

Pamiętaj jednak, że niezależnie czy użyjesz profesjonalnych preparatów do czyszczenia skóry czy skorzystasz z domowych metod, zanim zaczniesz czyścić całą powierzchnię skóry, zrób najpierw próbę na niewidocznej części, np. na dnie torebki, ponieważ każda skóra może inaczej reagować ze środkiem czyszczącym.

Musisz tez wiedzieć, że żadna metoda nie jest gwarancją stuprocentowego sukcesu. Wiele zależy od samego materiału torebki, jak i od rodzaju zabrudzenia. Może więc okazać się, że niestety materiału nie da się już doczyścić tak, by efekt był zadowalający. W takim przypadku, najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie… zakup nowej torebki :), jak dopasować torebkę opisaliśmy w innym artykule

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Reset hasła
  • Zarejestruj

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Reset hasła
  • Zarejestruj

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Reset hasła
  • Zarejestruj

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Reset hasła
The product has been updated in your shopping cart The product has been removed from your shopping cart Product successfully added to your shopping cart X
Error updating Error deleting Error adding. Please go to product detail page and try again X
The minimum purchase order quantity for the product is There are not enough products in stock X
You must enter a quantity X