wojewodzic.com.pl Reviews with ekomi-pl.com

Skóra naturalna - co to jest i czym się różni od sztucznej?

list Sekcja: Skórzane ciekawostki Data: comment Komentarze: 0 Aktualizacja:: 2023-07-10 favorite Wejścia: 4092
Skóra naturalna - co to jest i czym się różni od sztucznej?

Wysokiej jakości skóra naturalna wygląda atrakcyjnie i luksusowo nawet po wielu latach użytkowania. Jak ją jednak rozpoznać? Na co zwrócić uwagę, by mieć pewność co do jej jakości? Czym się różni od sztucznej skóry? Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Czym jest skóra licowa? Z czego zrobiona jest skóra naturalna?

Naturalna skóra pochodzi od zwierząt (jak sama nazwa wskazuje) i nie można pozyskać jej w alternatywny sposób. W większości przypadków skóra pozyskiwana jest z krów. Skóra jest bardzo cenną częścią tych zwierząt i uzyskiwana jest zarówno z krów, z których docelowo wytwarza się wyroby mięsne, jak i tych hodowanych w przeważającej części dla skór.

Skóra poddawana jest procesom oczyszczania oraz konserwacji, co skutkuje nadaniu jej określonego wyglądu. W ten sposób powstają akcesoria z prawdziwych skór dostępne na rynku m.in. torebki ze skóry naturalnej.

Istnieje kilka rodzajów skóry naturalnej i jednym z nich jest skóra licowa. To odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry, która ma gładką strukturę. Licowanie ma na celu m.in. podnieść walory estetyczne produktu oraz uodpornić skórę na wilgoć i zabrudzenia.

Sztuczna skóra, eko skóra - czym się charakteryzuje?

Ekologiczne skóry nie są pozyskiwane w taki sam sposób, jak skóry naturalne. Są to materiały syntetyczne, które mają imitować prawdziwą skórę. W tym celu wykorzystywany jest poliester, który następnie pokrywany jest polichlorkiem winylu. Połączenie to skutkuje uzyskaniem tekstury najbardziej zbliżonej do wzoru.

Do produkcji eko skóry wykorzystywane są materiały ropopochodne, których wpływ na środowisko nie jest obojętny. Nie da się jednak ukryć, że koszt uzyskania tego typu skóry jest o wiele niższy niż skóry naturalnej, choć np. portfele męskie z naturalnej skóry będą trwalsze. Oczywiście mowa tu o sztucznych, syntetycznych skórach, a nie o skórach wegańskich.

Jak rozpoznać skórę naturalną? Dotyk to podstawa

Istnieje kilka wskazówek, dzięki którym rozpoznać można prawdziwe skóry. Bardzo istotny jest przede wszystkim dotyk. Portfele damskie z naturalnej skóry ją bardzo przyjemne w dotyku i ciepłe. Sztuczna skóra nie zawsze jest sztywna i plastikowa, ale nawet jeżeli będzie miękka to nigdy nie będzie tak ciepła jak naturalna. Skóra prawdziwa jest też bardzo elastyczna i delikatna.

W przypadku toreb dobrze jest zwrócić uwagę także na krawędzie. Naturalne skóry od wewnętrznej strony są gładkie, a ich struktury są bardzo podobne do zamszu. Spód natomiast jest charakterystycznie matowy i nieco włóknisty. Przy wykorzystaniu sztucznych skór bardzo często spody są podklejane materiałem, dlatego jeżeli zauważysz to w swoim akcesorium to możliwe, że nie masz do czynienia z prawdziwą skórą.

Jak odróżnić skórę naturalną od sztucznej? Struktura i zapach

Dobrze jest też zwrócić uwagę też na strukturę. Prawdziwa skóra ma na powierzchni dostrzegalne gołym okiem pory, czy plamki. Jest to jeden z atutów, gdyż sprawia to, że każdy produkt wykonany z takiej skóry jest unikatowy i niepowtarzalny. W przypadku skór syntetycznych powierzchnia jest dość regularna.

Plecaki z naturalnej skóry, czy inne dodatki, mają też charakterystyczny zapach, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Jest to jedna z pozostałości po procesie garbowania i może być mniej lub bardziej wyczuwalny, jednak zawsze jest obecny. Sztuczne skóry nie mają tego zapachu.

Czym się różni skóra naturalna od sztucznej? Test wody i ognia

Torebki damskie z prawdziwej skóry od tych wykonanych z eko skór można rozróżnić także poprzez kontakt z wodą. Porowata struktura tych pierwszych powoduje nie tylko to, że skóra cały czas oddycha, ale także łatwo może nasiąknąć wodą. Oczywiście mokre plamy wysychają z czasem i nie pozostawiają żadnych zniekształceń, czy odbarwień. W przypadku sztucznych skór wchłonięcie wody jest niemożliwe.

Ciekawą alternatywą jest także użycie ognia. Jeżeli zbliżysz płomień do np. listonoszki z naturalnej skóry to nie zauważysz żadnej reakcji. W przypadku skóry ekologicznej może pojawić się nieprzyjemny zapach, czy nawet torebka lub inny dodatek może zacząć się topić. Oczywiście na tę metodę dobrze jest się decydować w ostateczności.

Porównanie skóry naturalnej z eko skórą - podsumowanie

Wiesz już czym jest naturalna skóra licowa i dlaczego warto się na nią zdecydować. Jest to najwyższa jakość oraz atrakcyjny wygląd przed długi czas. Należy jedynie pamiętać, że jest to prawda tylko wówczas, gdy będzie się np. nerki damskie z naturalnej skóry właściwie konserwować. Nie jest to trudne, jednak należy przestrzegać kilku reguł oraz stosować się do praktycznych wskazówek. Sprawdź, jak dbać o skórzaną torebkę!

Warto dodać, że torebki z prawdziwej skóry, zwłaszcza te wysokiej jakości, są oczywiście droższe niż akcesoria ze skóry ekologicznej, jednak bezapelacyjnie są one warte naszej ceny. Znakomite modele znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Reset hasła